Домашні птахи. Як відрізнити хвилястого папугу-хлопчика від дівчинки?

 1. Як відрізнити хлопчика від дівчинки у хвилястих папуг?
 2. Як відрізнити хлопчика від дівчинки у папуг нерозлучники?
 3. Визначаємо стать папуги за характером
 4. Визначення статі по восковице
 5. зовнішні відмінності
 6. поведінкові особливості
 7. вік птиці
 8. Заговорить чи ні?
 9. короткі висновки
 10. Визначення статі хвилястих папуг по восковице
 11. Метод генетичного визначення
 12. Інші способи визначення статі хвилястих папуг

Питання, як відрізнити папугу-хлопчика від дівчинки, може стати нелегким завданням, так як у багатьох видів немає яскраво-виражених зовнішніх ознак, маркованих той чи інший підлогу, а якщо і є якісь виділяються досвідченими заводчиками відмінності, то їх складно виявити, не маючи для порівняння птахів обох статей. Але давайте все ж розглянемо, за якими ознаками можна визначити стать у папуг двох найпопулярніших для домашнього утримання видів.

Як відрізнити хлопчика від дівчинки у хвилястих папуг?

Найпростіше в рішенні цього питання доводиться власникам хвилястих папужок, так як це один з небагатьох видів, у яких підлогу можна визначити при зовнішньому огляді за характерними ознаками. Вирішення питання, як відрізнити папугу самця від самки, криється, в даному випадку, в кольорі восковіци - особливого наросту біля основи дзьоба. У самця в період статевого дозрівання це надклювье має яскраво-блакитне забарвлення. Іноді, у деяких різновидів хвилястих папуг (Лютін, альбино, лейсвінг, темноокий чистий, паровий, рецесивний строкатий) колір може змінюватися на насичено-рожевий з блакитними плямами. У самок же хвилястого папугу восковица зазвичай сірувато-коричневого або яскраво-коричневого кольору.

З віком інтенсивність забарвлення восковіци у хвилястих папужок може змінюватися. Так, у молодих особин підлога буває визначити складніше, так як самці можуть мати і світлу, трохи блакитнувату восковіца, у самок вона також ще не набула насиченого забарвлення. Найбільш інтенсивно пофарбовані наддзьобка у птахів повністю дозрілих і готових до розмноження. Згодом восковица знову тьмяніє.

Як відрізнити хлопчика від дівчинки у папуг нерозлучники?

Це як раз той випадок, коли просто так розпізнати, де самець, а де самка, на перший погляд неможливо. Однак питання, як відрізнити стать папуги, можна вирішити, порівнявши зовнішній вигляд особин з пари, адже нерозлучники найчастіше продаються саме парами. Отже, зовнішньою ознакою відмінності поля є форма голови: якщо дивитися на збоку, то у самця вона більш подовжена, лоб трохи нижче; самка ж володіє більш круглою головою.

Отже,  зовнішньою ознакою  відмінності поля є форма голови: якщо дивитися на збоку, то у самця вона більш подовжена, лоб трохи нижче; самка ж володіє більш круглою головою

Іншою ознакою, за яким можна відрізнити підлогу, стає посадка птахів на жердині в клітці. Доросла і статевозрілих самка, навіть якщо вона ще не виводила пташенят, сидить на жердині, широко розставивши ноги, самець ж тримає їх близько один до одного.

Нарешті, останній спосіб зажадає ретельного огляду кожного птаха, проте це найбільш точний метод визначення статі у нерозлучники. Необхідно обережно обмацати живіт кожного птаха. В області таза виявляться дві кісточки, схожі за формою на сірникові головки. У самця нерозлучника відстань між ними не перевищує 0,5 мм, тоді як у самки може досягати 1 см, адже саме через ці кісточки самка відкладає яйця.

Визначення статі хвилястого папугу


Восковица статевозрілих птахів


Як визначити стать хвилястого папужки? Багато новачків задаються таким питанням. З визначення статі любителям хвилястих папужок пощастило. На відміну від більшості інших видів папуг, наші улюбленці мають яскраво виражений статевий диморфізм - окрас восковіци. Тому визначення статі дорослої птиці зазвичай труднощів не викликає.

Самці мають яскраво-синю восковіца, а в мутаціях (рецесивний строкатий, паровий, Лютін, альбино, лейсвінг, темноокий чистий) - насичено-рожеву, іноді з ділянками блакитного кольору. Дорослі самці забарвлення домінантний строкатий двухфактроний можуть мати забарвлення восковіци, утворений шляхом змішування синього і насичено-рожевого кольорів.

Інтенсивність забарвлення восковіци дорослих самців може мінятися з віком.

Статевозрілі самки мають бежеву, коричневу або іноді світло-блакитну восковіца. Протягом життя забарвлення восковіци самок здатний змінюватися в залежності від гормонального фону. Так, досягла статевої зрілості самка, часто має коричневу восковіца, але до кінця гніздового періоду колір може помінятися з коричневого на бежевий.

Крім зміни кольору, восковица самок часто стає нерівною, горбистою, шорсткою на вигляд, а іноді її покриває товстий, випирає вперед, кератиновий наріст, який може пропадати під час гніздування.

Потрібно врахувати, при деяких захворюваннях колір восковіци дорослої птиці може значно змінитися, набуваючи темні некрозні кольору.

Складні випадки визначення статі розглядаються індивідуально і вимагають комплексного вивчення бажано із залученням фахівців.восковица пташенят


У віці 5-10 тижнів хвилясті папуги найбільш пріручаеми і краще адаптуються до нових умов. Як правило, любителі прагнуть придбати саме таких птахів. Але в цьому віці в колірній гамі восковіци відбуваються значні зміни, що ускладнює визначення статі.

Зазвичай вже в тритижневому віці пташенят (іноді й раніше) заводчик починає робити припущення про статеву приналежність папуг. До цього віку забарвлення восковіци самців і самок дуже схожий і має колір від дуже світло-рожевого (часто з блакитним або білястим відливом) до темно-лілового (іноді дуже темно-лілового, створюється враження що восковица майже коричнева). Але в міру дорослішання у самок починають з'являтися білі висветленія навколо ніздрів. Це і є основна ознака, за яким візуально можна відрізнити молоду самку від ровесника-самця.

Подальші зміни кольору, які відбуваються під дією гормонів і пов'язані з статевим дозріванням, дають до 2-2,5 місяців візуально дорослу птицю з кілька бляклим кольором восковіци у самців і світло-бежевим (іноді із залишками світло-блакитного) у самок. Остаточний забарвлення восковица набуває після закінчення ювінальной линьки.

Кілька слів про опалин. Папуги цього забарвлення мають особливість: молоді самки-опалінкі, мають бузковий колір восковіци трохи довше, ніж хвилясті самки з нормальним малюнком.


генетичний метод


У ряді випадків стать пташенят можна визначити на стадії початку оперення і навіть безпосередньо відразу після вилуплення - за наявністю в фенотипі пташенят певних особливостей. Визначення статі в цих випадках засноване на законах генетики. Цей метод можна застосовувати завдяки тому, що у деяких мутацій ген зчеплений з підлогою і розташований на Х-хромосомі. Для зовнішнього прояву таких мутацій у самців необхідний подвійний набір таких хромосом, у самок - одинарний. До мутацій, зчепленим з підлогою відносяться: опаліновим, коричневі, іно (Лютін, альбино і лейсвінг), аспідні, чистотіл, зчеплені з підлогою (техаські). Кожна мутація має свої, що передаються тільки на X-хромосомі відмінності. У опаліновим - це характерна V-озразная зона, у іно - червоні очі і альбінізм, у аспідних - сіро-синій колір тіла, у чистотілу - незабарвлене в основний колір тіло.

Викликає інтерес також і зворотний процес, коли поява таких пташенят нерідко допомагає визначитися з генетикою птахів-батьків.

Кілька прикладів:

 • у нормальних самця і самки пташеня опаліновим забарвлення - це самка, а самець-батько носій опаліновим гена.
 • у опаліновим самця і нормальної самки опаліновим пташенята - все самки, а нормальні пташенята - все самці і носії опаліновим.
 • у нормальних самця і самки пташеня коричного забарвлення - це самка, а самець-батько носій коричного гена.
 • у коричного самця і нормальної самки коричневі пташенята - все самки, а нормальні пташенята - все самці і носії коричних.
 • у нормальних самця і самки пташеня з червоними очима - це ознака наявності іно-гена, а значить, що забарвлення птиці або Лютін, або альбино, але в будь-якому випадку вона обов'язково самка. Самець-батько носій іно-гена.
 • у самця іно і нормальної самки пташенята з червоними очима - все самки, а нормальні пташенята - все самці і носії іно-гена.

альтернативні методи


З точних методів визначення статі слід згадати ДНК-аналіз. Він полягає в тому, що в спеціалізованій лабораторії у папуги беруть на аналіз перо або мазок з клоаки (гормональні виділення) на встановлення статевих хромосом в ядрі клітини. Вартість аналізу, як правило, перевищує вартість звичайного хвилястого папугу. Використовується рідко.

Статевий акт або його імітація можуть допомогти визначити стать. При спарюванні двох дорослих птахів самочка завжди внизу. Імітують статевий акт, як правило, самці. Зазвичай вони для цього вибирають який-небудь предмет, але випадки, коли так само поводяться і самки не так вже й рідкісні. Постановка ноги на партнера - ознака самця, але молоді самки теж можуть таким чином розважатися. Втім, імовірність вірного визначення статі по статевій поведінці дорослих хвилястих папуг досить висока, точність збільшується з віком птиці. До першої линьки в розрахунок приймається як додатковий ознака.

Дуже неточний, але останнім часом все частіше застосовується, метод визначення статі за формою голови папугу. Зазвичай звертають увагу на те, що у самки голова трохи стисла ззаду, лоб злегка загострений, а у самця верхівка має більший розмір і виглядає дещо плоскою.

Іноді припустити стать папуги допомагає його схильність до укусів. Самі кусають тримає їх руку дуже сильно, з люттю, навіть до крові. Самці більш спокійні, їх укуси носять більш «демонстраційний» характер.

На завершення хочеться нагадати найточніше спосіб визначення статі: якщо ваш папуга несе яйця - це безперечно самка. І пам'ятайте, команда «хвилясті міста» завжди, з великим задоволенням, допоможе вам визначити стать вашого вихованця на більш ранній стадії його розвитку для того, щоб таке кардинальне підтвердження статі не виявилося для вас несподіваним.

Над статтею працювали: Софія aka тітка Соня, Вадим aka Vadim, Оксана aka окси,
Юрій aka komar, Євген aka jinbiryukov і Марія aka ДНК

Питання приналежності до тієї чи іншої статі викликає великий інтерес у власників хвилястих папуг. Вибираючи в зоомагазині вподобану пташку, багато майбутніх заводчики віддають перевагу саме хлопчика.

Є стійка думка, що самці мають кращі здібності до наслідування звукам і їх легше навчити говорити. Чи так це насправді, ми не будемо вдаватися в подробиці, а ось як відрізнити папугу хлопчика від дівчинки, розберемося.

Визначаємо стать папуги за характером

Найбільш точно можна визначити стать хвилястих папужок тільки після 4-5 місяців. До цього восковица ще залишається блідого блакитного або молочно-рожевого кольору. Єдиний спосіб, відрізнити хлопчика від дівчинки, це придивитися до характеру пташки і його здібностям.

Хвилястий папужка - хлопчик відрізняється більш активним характером, вони більш допитливі і часто шкодять. Крім того, вони люблять проявляти свої вокальні дані - хлопчики любителі виступити на публіку, заспівати пісеньку. Говорити вони теж починають рано, звичайно, при регулярних заняттях. Їх голоси більш дзвінкі і пронизливі.

Ще одна відмітна здатність самців - вони люблять покрасуватися перед дзеркалом. Звичайно, особливості їх інтелекту не дозволяють їм сприймати себе в дзеркалі, як своє відображення. Те, що вони бачать - це зовсім інша птиця. Самці люблять уявити себе у всій красі, показуючи свою перевагу.

У суспільстві хвилястики хлопчики цілком можу уживатися з іншими самцями, між ними немає ніякої конкуренції за території У суспільстві хвилястики хлопчики цілком можу уживатися з іншими самцями, між ними немає ніякої конкуренції за території. Однак, вони можуть конкурувати за дівчинку, якщо вона з'явиться на горизонті.

Характер дівчинки хвилястого папужки більш спокійний. Вони схильні спостерігати все, що відбувається і тихенько все вбирати.

Якщо ви вирішите вчити дівчинку розмовляти, то цілком можливо, що результатів ви досягнете, але говорять і цвірінькають вони набагато тихіше, ніж хлопчики, крім того, здатність наслідувати голос у них трохи гірше.

До свого відображення в дзеркалі вони абсолютно байдужі. Але в суспільстві інших самок вони можуть проявляти агресію. Їх можна порівняти з двома господинями одного будинку, коли кожна бачить побут по-різному.

Дві одностатеві сусідки, як правило, будуть сваритися, битися, а також пакостити один одному - їсти з чужої годівниці, викидати з клітки гілочки і робити інші дрібні капості.

Знаючи ці особливості, можна відрізнити хлопчика від дівчинки в ранньому віці.

Визначення статі по восковице

Подорослішавши, хвилястики змінюють колір верхньої частини дзьобика, тому дізнатися стать птиці не складе труднощів. У самок в 4-5 місяців вона світло-блакитна з білими колами навколо ніздрів, коричнева або має рівний рожевий колір . Папуга-хлопчик, як правило, має яскраве синє надклювье, тому тут складно помилитися з підлогою вихованця.

Однак, власникам хвилястики слід знати ще один важливий нюанс Однак, власникам хвилястики слід знати ще один важливий нюанс. Метод визначення статі по восковице є один великий мінус. Білі папуги часто мають надклювье іншого кольору. Так, наприклад, у хлопчика може бути білий дзьобик, і, дивлячись на нього, ви не зможете точно розрізнити, де самець, а де самка.

Пол дорослих птахів визначити нескладно, але зазвичай ми купуємо у заводчика пташенят. Вони легше звикають до рук і швидше адаптуються до нових умов. А ось вгадати стать малюків в віці до трьох місяців буває досить проблематично. Як відрізнити від дівчинки? Про це піде мова сьогодні.

зовнішні відмінності

Звичайно, в першу чергу варто орієнтуватися саме на зовнішній вигляд вподобаного вам пташеня. Зверніть увагу, що поки йому не виповнилося три тижні, статеві відмінності ще ніяк не проявляються. Починаючи з цього віку, фахівець може розрізняти самців і самок при уважному огляді. У віці папуги від трьох тижнів і до трьох місяців визначити стать можна по рівномірності забарвлення верхньої частини дзьоба. Особливістю самок є наявність білих кіл близько ніздрів. У самців вони відсутні, і забарвлення рівномірне.

Тільки на четвертому місяці життя починає проявлятися самий достовірна ознака : Забарвлення восковіци на дзьобі. Вона має різні кольори у представників обох статей. В юному віці у самців - рожева з блакитним відтінком, а вже після досягнення чотирьох місяців стає яскраво-синьою. У самочок восковица біла, з кремовим, рожевим, сірим або блакитним відтінком. З віком вона стає бежевій або коричневою. Тепер ви знаєте, як відрізнити хвилястого папугу-хлопчика від дівчинки. Досвідчені заводчики, до допомоги яких вдатися найпростіше, в питанні визначення статі птиці звертають увагу і на форму голови. У самок вона трохи загострена, у самців, навпаки, верхівка широка.

поведінкові особливості

Опинившись удома, ви можете поспостерігати за характером і поведінкою вашої птиці, це ще один спосіб того, як відрізнити хвилястого папугу-хлопчика від дівчинки. Не забувайте про особливості адаптаційного періоду, який папуга може провести в дальньому кутку клітки, обережно спостерігаючи за тим, що відбувається навколо. Освоївшись у вас вдома, птах почне проявляти деякі властиві їй риси.
Опинившись удома, ви можете поспостерігати за характером і поведінкою вашої птиці, це ще один спосіб того, як відрізнити хвилястого папугу-хлопчика від дівчинки

Так, самки більш спокійні і домовитий. Вони з задоволенням будуть займатися прибиранням в клітці, і особливо в установленому гніздечку. Все, що, на їхню думку, є зайвим, буде викинуто за межі клітини. Самці більш товариські і активні, вони найбільші любителі стрибати, чірікать, підспівувати включеної музиці, перекрикувати господарів, коли ті розмовляють, в загальному, привертати увагу до своєї персони. Вони більш здатні до звуконаслідування, хоча і самки можуть засвоїти кілька слів.

Буває, що вихованця необхідно зловити, коли він зовсім жадає спілкування. В такий момент самки кусаються досить сильно, буває до крові. Атака самця ж частіше носить демонстративний характер, а самі укуси практично безболісні. За цим особливостям вдасться зрозуміти, хто ваш хвилястий папуга: хлопчик чи дівчинка.

вік птиці

Чим молодша ваш вихованець, тим легше пройде адаптація і тим довірчого будуть ваші відносини. Крім того, чим менше папуга знаходився в середовищі своїх побратимів, тим більше шанс, що він почне наслідувати промови людини, а значить, і говорити. Не завжди продавці вам дадуть вичерпні відомості про вік, швидше за все, бажаючи продати, вони будуть називати всіх птахів молодими. Зверніть увагу на очі: у молодого папугу вони чорні, а з віком навколо з'являються білі кільця. Найпопулярніший вік для продажу - 2-3 місяці, в цей час хвилеподібний чорний малюнок на спинці дуже виразний, у зрілих птахів він практично невиразний.


Якщо ви мрієте про що говорить птиці, то вибирайте заводчика, у якого в продажу є молоді хвилясті папуги. Хлопчик чи дівчинка - кожен сам вирішує, кого вибрати, але краще купити самця, а якщо в майбутньому ви вирішите зайнятися розведенням, візьмете йому пару.

Заговорить чи ні?

Якщо вашої птиці виповнилося 1,5-2 місяці, починайте регулярні заняття. Для цього кожен день (приблизно по 15 хвилин) наговорюйте фрази, які вона повинна запам'ятати. Важливо, щоб вони були емоційно забарвлені, виділяйте фрази інтонацією, саме такі вигуки папуга запам'ятовує найкраще. Адже часто він відтворює саме захоплення або лайки, так що стежте за своєю мовою.
Якщо вашої птиці виповнилося 1,5-2 місяці, починайте регулярні заняття

короткі висновки

Задумалися, як відрізнити хвилястого папугу-хлопчика від дівчинки? Ви можете вдатися до наступних способів:

 • Розглянуто колір восковіці на дзьобі: сині відтінкі характерні для самців, сірі, бежеві и коричневі - для самок.
 • Поспостерігати за поведінкою: самки зазвичай більш спокійні і господарські.

А чи буде птах говорити? Можливостей для цього більше у молодого самця за умови вашого регулярного спілкування та занять з ним.

Купуючи папужку, деякі покупці навіть не замислюються про те, який статевої приналежності пташка, головне для них - щоб була здорова і активна. Такі люди не мають наміру розводити потомства хвилястих папуг, тому і не піклуються даною проблемою. Інші ж вибирають домашнього улюбленця більш грунтовно. По-перше, самців папуг простіше навчити говорити, а по-друге, два хлопчика в клітці спокійно уживуться разом, в той час як самки незлагідні, і можуть постійно влаштовувати бійки між собою. Звідси виходить, що питання визначення статі хвилястого папугу актуальний в таких випадках:

 • коли потрібно підібрати пару птахів для розведення;
 • якщо потрібно навчити папугу говорити.

Прийнято вважати, що статеву приналежність можна визначити по відтінку оперення. Безперечно, самці папуг мають більш яскраве оперення і гучний голос, ці якості необхідні з метою привернути увагу самок. У різних порід папуг статеві ознаки різняться між собою, ось наприклад, щоб точно дізнатися стать хвилястого папуги, досить подивитися на колір його восковіци, тобто ділянки шкіри над дзьобом. Набагато простіше визначити це у дорослої птиці.

Визначення статі хвилястих папуг по восковице

При досягненні місячного віку пташенята вже самостійно виходять з гнізда. Вони сформовані, оперення присутній повністю. Від дорослих особин пташенята відрізняються хвилеподібними візерунками від восковіци. Також у них абсолютно чорні очі і темне плямочка на дзьобі, яке зникає через пару тижнів. У цей період, як правило, заводчики намагаються зробити свої припущення про статеву приналежність. Зробити це важко, оскільки у самок і самців забарвлення восковіци схожий між собою, має світло-рожевий або темно-ліловий відтінок. До того ж, протягом дня у пташенят колір цієї ділянки шкіри може змінюватися, наприклад, в залежності від настрою.

У віці 2-2,5 місяці папужки вже піддаються приручення і починають адаптуватися до умов проживання. Найчастіше люди намагаються купувати птахів саме в цьому віці, оскільки помітні видозміни в зовнішності вже дозволяють помітити статеві відмінності. Справа в тому, що в міру дорослішання у молодих самок з'являються білі ореоли навколо ніздрів, в той час як у самців немає цієї відмінною риси.

Після досягнення тримісячного віку пташенята вперше линяють. Хвилясті пір'ячко на голові зникають, і починає утворюватися більш щільне і яскраве оперення. Якраз з цього моменту для хвилястих папужок починається період статевого дозрівання, паралельно змінюється колір восковіци. У самців він стає яскраво-синім, а у самок - бежевим або світло-коричневим (може залишитися незмінним світло-блакитним).

Чим доросліша стає птах, тим інтенсивніше відтінок її восковіци. Це відбувається через гормональні зміни в організмі. Так, доросла самка хвилястого папугу має восковіца коричневого кольору. Крім цих відбуваються і інші зміни. Наприклад, у самок цей шматочок шкіри над дзьобом часто буває горбистим і шорстким на дотик, іноді навіть з невеликим наростом, який самостійно зникає після періоду гніздування.

При визначенні статі папуги потрібно враховувати, що під час хвороби може значно змінитися колір восковіци дорослої птиці, в багатьох випадках він стає темно-червоним. Все набагато простіше у папуг Лютін і альбино. Восковіци самців так і залишаються яскраво-рожевими, а у самок відтінок змінюється, як і у інших птахів цього виду. Дуже рідко, і ближче до старості восковица самця альбіноса покривається синіми плямами.

Якщо птах не в настрої, то може видозмінюватися і відтінок цього показника. Наприклад, коли самка дуже схвильована, то її восковица за кольором стає схожою як у самця. У особин чоловічої статі при хвилюванні або нездужанні надклювний ділянку теж може змінюватися і бути схожим на восковіца самки.

Метод генетичного визначення

Іноді пташенят хвилястих папужок можна розділити за статевою приналежністю відразу ж після того, як вони вилупилися з яєць. Зробити це можна за фенотипом молодняка, тобто, вивчивши сукупність біологічних властивостей і ознак організму птиці. При визначенні статевої приналежності папуг цей спосіб ефективний, оскільки у самок і самців хвилястих папужок різниться кількість хромосом. Самці вилуплюються з подвійним набором, а самки - з одинарним. Генетичний метод також дозволяє визначити генетику батьків пташеняти. Наприклад, дізнатися, чий забарвлення пір'я успадкував пташеня.

Інші способи визначення статі хвилястих папуг

Є додаткові способи визначення статі:

Є додаткові способи визначення статі:

Поспостерігайте за своїм папугою або парою, і ви помітите різницю. Самі видають більш короткі і неголосні звуки. Потрапивши в нову клітку або іншу обстановку, самка намагається навести свій порядок. Вона скидає зайві предмети на дно клітки, пересуває годівницю і так далі. Зазвичай самочок важче навчити говорити, вони також не схильні повторювати різні звуки. Всьому цьому набагато легше навчаються самці хвилястих папуг.

Перераховані вище способи самостійної діагностики достовірні і точні. Вони допоможуть вам точно дізнатися стать вашої пернатого улюбленця на самому ранньому етапі його розвитку, щоб кінцевий результат дослідження не виявився для вас несподіваним.

Як відрізнити хлопчика від дівчинки у хвилястих папуг?
Як відрізнити хлопчика від дівчинки у папуг нерозлучники?
Як відрізнити хлопчика від дівчинки у хвилястих папуг?
Як відрізнити хлопчика від дівчинки у папуг нерозлучники?
Як відрізнити від дівчинки?
Заговорить чи ні?
А чи буде птах говорити?